środa, 27 lutego 2013

Zibipedia - Kłamstwo



Kłamstwo zawsze jest relacyjne, odnoszące się do czegoś – prawda jest ponadczasowa i ponadmiejscowa. Prawda wymiarami nie musi się przejmować.  

Kłamstwo jest cieniem prawdy.

Nie można uznać czegoś za kłamstwo, bądź postulować jego istnienia bez poznania czegoś prawdziwego.

Konsekwencją zaprzeczenia istnienia prawdy jest kłamliwa informacja.
Kłamstwo nie kryje się w niuansach interpretacyjnych, bo zakładana jest w nim celowość. Nie można nieumyślnie kłamać – można się co najwyżej pomylić.

Kłamać trzeba umieć, tak aby strona przeciwna jak najdłużej pozostała w iluzji prawdy. Stąd też im więcej prawdy w kłamstwie, tym trudniej jest je adwersarzowi zlokalizować.

Kłamstwo czasami może służyć moralnym celom, chociaż wraz z rozwojem moralności jednostki, wypowiedziane już kłamstwa dla zachowania jego etyczności trzeba nieustannie modyfikować. Z tym wiążą się koszty utrzymywania kłamstwa w obiegu. W przeciwieństwie do prawdy nigdy nie można pozwolić zatonąć w odmętach zapomnienia. Szersza perspektywa zlokalizuje je i napiętnuje. 

Dlatego wielkie projekty w swoich niezmiennych fundamentach dla zachowania energetycznej optymalności, w jak największym stopniu opierać się powinny na prawdzie.

W tym sensie kłamstwo jest jak luźna glina pomiędzy cegłami w monumentalnej budowli. Rozproszenie w niej nieprawdziwych faktów osłabia ją, lecz w przypadku zewnętrznego trzęsienia tak zbudowana struktura wytrzyma dużo dłużej niż oparty tylko na prawdzie monolit. 
Każda postać krystaliczna jest jednocześnie krucha, a na styku prawdy i kłamstwa najlepiej wzrasta i rozwija się, nieoceniona dla istot słabych – nadzieja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz