poniedziałek, 28 stycznia 2013

Zibipedia - Świadomość



Istnienie świadomości wynika z bezwolnego bezmiaru myśli semantycznych wyższego rzędu, które powstają poza naszą kontrolą. Wraz z powstaniem języka duża łatwiejsze jest rozróżnianie i identyfikowanie związków z rzeczywistością tego chaosu. Do głównych zadań świadomości należy więc filtrowanie samej siebie, tak aby powstawały z tego konkretne i łatwe do zapamiętania oraz zrealizowania koncepty intelektualne i wyobrażenia.

Na świadomość składają się także uczucia oraz pozorny rodzaj kontroli nad własnym ciałem. Odkąd odkryto, że decyzja o fizycznej reakcji zapada na kilka sekund wcześniej przed uświadomieniem sobie tego i na kilka dziesiątych sekundy zanim dojdzie do jej fizycznej egzekucji – znaczenie świadomości zmalało wielokrotnie.

Świadomość stała się bowiem archiwizującą częścią znacznie ważniejszego i szerszego pojęcia "intelektualnego reaktomu", który najprościej można opisać jako zestaw wyuczonych zachowań, refleksów i schematów myślenia. Tych reakcji, które potocznie nie wymagają myślenia.

Paradoksalnie należy do nich nie tylko pamięć mięśniowa pozwalająca automatycznie grać na pianinie, po godzinach powtarzania sekwencji, lecz, co ważniejsze, również schemat układania w głowie samych myśli i sposobu wyciągania wniosków. Tego typu ćwiczenia są dużo ważniejsze dla świadomości od ćwiczeń fizycznych, bo kształtują ją w większym stopniu. Określają one schemat wedle którego się ona wyraża i buduje.

Świadomość jest źródłem dla podejmowania decyzji, lecz te ostatnie występują jedynie w sytuacji równowagi pomiędzy możliwościami. Gdy wybór nie jest dla nas obiektywny, do głosu dochodzi nasza wrodzona niemożność podejmowania racjonalnego wyboru. Decyzja jest bowiem wynikiem aktualnego układu instynktów intelektualnego reaktomu.

1 komentarz:

  1. Straszna ta świadomość... strach się bać, co też w niej drzemać może... pozdrawiam :).

    OdpowiedzUsuń