niedziela, 27 stycznia 2013

Zibipedia - Kapitalizm





Najlepsza z istniejących metod opanowania nowego terytorium przez gatunek ludzki. Dopóki nie zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby jest to jednocześnie najlepszy system ekonomiczny. 

Idea kapitalizmu polega na nagradzaniu pierwszego, który znajdzie metodę na zaspokojenie pilnych potrzeb. Ten wyścig pozwala na zdobycie pierwszej osobie, która zacznie na masową skalę zaspokajać konkretną potrzebę na ustanowienie się na pozycji monopolisty. Ten monopol jest napędzany w rozwoju poprzez konkurencję, a utrzymuje się przez dłuższy okres poprzez mechanizm przywiązania ludzi do pierwszego, który zaczął dany problem rozwiązywać – marka, a także iż pierwszy wytwórca dopracowując swój produkt dłużej, zgromadził dużo więcej osobliwego know how. Istnienie opłacalności wyścigu kapitalistycznego opiera się więc na sekrecie, który trudno jest pozyskać. 
System kapitalistyczny wymusza sprawiedliwy dostęp do dóbr za pomocą ceny. Powinnością sprzedającego produkty kapitalisty jest maksymalizacja własnego zysku, bo tylko wtedy sprzedaje on wyroby po najwyższej możliwej cenie, po której jeszcze ktoś chce je kupić. Ten układ gwarantuje, że ograniczona ilość zasobów trafi do tych, którzy najbardziej ich potrzebują, bo są gotowi najwięcej za nie zapłacić. W przypadku dóbr pierwszej potrzeby wyznaczenie moralności monopolisty musi określać dobro publiczne.

Ograniczenia systemu kapitalistycznego wynikają z jego natury. Jest on antynomią w erze informacji, w której każde źródło pierwotne (know how) musi być swobodnie dostępne. Nie pozwala to na istnienie patentów i sekretów przez co wyścig o zaspokojenie potrzeb staje się domeną tylko najbogatszych.
Po zaspokojeniu potrzeb konsumentów sztucznie generuje kolejne poprzez kłamstwa marketingu i reklamy, niszczenie zasobów w celu podbicia ceny, zmowy cenowe, regulacje i oligopole, a także poprzez zaprogramowaną nieprzydatność produktów, która kończy się utratą zaufania konsumentów do systemu kapitalistycznego jako takiego i pozwala na dalszą ewolucję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz