środa, 28 listopada 2012

Zibipedia - Rzeczywistość rozszerzona



Czwarty wymiar rzeczywistości. Umożliwia nakładające się na siebie światy informacyjnie spójne, które prowadzą interakcje w oderwaniu od siebie nawzajem. Rzeczywistość rozszerzona umożliwia odbieranie informacji dostosowanych do konkretnego poziomu jej wymiany i do konkretnego poziomu możliwości jej odbierania.

Rzeczywistość rozszerzona jest więc dostosowana indywidualnie, lecz co ważniejsze dostosowana grupowo. Każdy uczestnik może należeć do wielu grup i zmieniać część z nich w każdej chwili, przełączając „widoki” nakładane na fizyczne otoczenie.

W rezultacie tworzy się kolejny, czwarty już informacyjny wymiar otoczenia. Tak samo jak przez sześcian przepuszczamy płaską kartkę papieru dzieląc go na oddzielne warstwy rzeczywistości dwuwymiarowej, tak samo trójwymiarowy świat fizyczny może przesączać się przez czterowymiarową rzeczywistość rozszerzoną. Buduje to rozdzielne trójwymiarowe rzeczywistości, które mogą choć nie muszą rozumieć się ze sobą.

Wszechświat fizyczny jest dwuwymiarową płaszczyzną informacji, która zdaje się wydawać trójwymiarem. Tak jak hologram powstaje z podświetlenia światłem półprzezroczystej płaskiej płyty przechowując trójwymiarową informację na płaszczyźnie. Wymiary mogą się więc do o jeden mniejszego kompresować.  Tak samo rzeczywistość rozszerzona jest informacyjnie czterowymiarowym obiektem, którego informacje przechowywane są w trójwymiarze. Dlatego rzeczywistość rozszerzona nie może być doświadczana przez nas (trójwymiarowe obiekty) całościowo w tym samym momencie. Musimy wybierać, które z pięter tego budynku chcemy obserwować. Dlatego wraz z powstaniem augmented reality wprowadzamy cywilizację na obszary, których ani fizycznie, ani mentalnie nie będziemy w stanie jednocześnie doświadczać. Nie będziemy więc mogli tego świata ani planować, ani nim zarządzać, ani go kontrolować.