środa, 12 grudnia 2012

Zibipedia - Prawda



Prawda jest jedna i obiektywna. Prawda nie leży po środku – ona leży tam gdzie leży. Prawda jest rezultatem statyczności pewnych składowych systemu. Dlatego w chaotycznym Wszechświecie zawsze jest lokalna – pojęciowo, przestrzennie i czasowo.

Każdy niestatyczny system ze zmiennymi elementami nie poddaje się ocenie wedle idei prawdy, bo wypowiadana sentencja jest fałszywa już w momencie tworzenia, gdyż w tym czasie wartości ocenianego systemu się zmieniły.

Im większy system tym większe prawdopodobieństwo, że formułowany o nim pogląd będzie nieprawdziwy. Dlatego zwykle nie wypowiadamy osądów na temat jakości i rzeczy, lecz na temat  idei i teorii jakie mają z nich wypływać. Wydzielenie z systemu idealnego składnika jest najprostszym sposobem ominięcia głównych wad prawdy. Dzięki temu odnosimy nieskończoną i niepodzielną ideę do nieskończonej i niepodzielnej idei.

Prawda subiektywna nie istnieje – to jedynie osobiste wrażenie. Zbiór tego typu wrażeń podzielanych przez reprezentatywną grupę nazywamy paradygmatem. Porównywanie wrażeń nie jest możliwe. Dlatego paradygmatów się nie zna,  można je co najwyżej wyznawać.

Każde twierdzenie, które nie odwołuje się w swoich aksjomatach do niezmiennych dla odbiorców elementów jest niedowiedlne – czyli nie do określenia czy jest prawdziwe. Zdań niedowiedlnych w określonym zbiorze aksjomatów zawsze jest nieskończenie wiele.
Dlatego twierdzenia naukowe nigdy nie były, nie są i nie będą prawdziwe obiektywnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz