poniedziałek, 22 października 2012

Zibipedia - Równość




Niespotykany w świecie realnym abstrakt intelektualny. Doskonała równość nigdy nie istnieje.

Zawsze są różnice – drobne niekoherencje ilościowe, jak i poważne zmienne jakościowe – takie jak czas, intencja, otoczenie – a więc ogólnie kontekst i perspektywa. Dwa podobieństwa mogą występować tylko w z góry zdefiniowanych płaszczyznach, takich jak wiek, grubość porfela, czy pochodzenie.

Jesteśmy skazani na nierówności – w porównaniu z równościami zawsze jest ich nieskończenie wiele, więc powinny być zaniedbywalne. Jednak człowiek konstruuje rzeczywistość w opraciu o złudzenie, że równość może mieć znaczenie kluczowe. Z równości dwóch obiektów w jakimś aspekcie wywodzi się pomiar, z pomiaru porównanie – dopiero porównanie daje asumpt do wysnucia jakichkolwiek wniosków.

Równość jest potrzebą ogółu. Rozkład normalny cech w społeczeństwie sprawia, że równość jest dążeniem w górę w pozytywnych cechach i ściąganiem w dół jednostek wybitnych. Skrajne nierówności i niczym nieuzasanione dysproporcje w podziale dorobku społeczenego – czy to informacyjnego czy materiałowego – stają się przyczyną zamieszek i postawy – „jak ja tego nie mam, to nikomu nie pozwolę.”

Brak równości to przede wszystkim brak możliwości porównania. Nierówność z kolei to konfrontacja równości, bądź intencjonalne przekłamanie.
Nie ma czegoś takiego jak równość absolutna. Nierówność z kolei zawsze jest kauzalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz