sobota, 27 października 2012

Zibipedia - Determinacja



Determinacja jest próbą określenia ile w świecie jest niewiadomej, a ile przewidywalności. Ile jest w naszym zachowaniu wolności, a ile uświadomionej konieczności. Współczynnik tej idei jest miarą naszej pychy i deprawacji – określonym w procentach. Im więcej udaje nam się przewidywać świat, im bardziej zbliżamy się do 100% w wyzwaniach wobec przyszłości, tym w większą megalomanię popadamy. Kosztem ograniczenia naszych wyborów bliżsi jesteśmy bogom.

Tak to dla przykładu widzą ekonometrycy:
Współczynnik determinacji modelu równy 95% oznacza, że „zmienność zmiennej objaśnianej została objaśniona zmiennością zmiennych objaśnianych w dziewięćdziesięciu pięciu procentach.”
Jest on komplementarny wobec wspóczynnika mglistości.

Powyższe oznacza mniej więcej tyle, że naukę w takiej formie wyrazu nie czeka w trzecim tysiącleciu zbyt wiele – jest to ścieżka bez przyszłości. Kod wypowiedzi nie determinuje zrozumienia – a wręcz wyklucza je. Co prawda każdy logicznie spójny szyfr znajduje gdzieś swoje miejsce, więc hermetyczność języka moglibyśmy jeszcze naukowcom wybaczyć. Jednakże maksymalnego komplikowania pleonazmów już nie. A do tego niestety dąży każdy zbędny system, który musi pozostawać logicznie spójny.

Determinacja jest piękna – ogranicza chaos i pozwala trwale budować. Jednak to niebezpieczna ścieżka. Im większy gmach z determinacją na przewidywalności świata zbudujemy, tym większa czeka nas potem katastrofa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz